top of page

MŁODZIEŻOWY PROGRAM

               EDUKACJI ŻEGLARSKIEJ

Kotwica 1

ZAADOPTUJ STATEK

POZNAJ ŻYCIE NA MORZU 

Partner programu:

intermanager-logo-vector.png

ADOPTUJ  STATEK

To bezpłatny program dla młodzieży z szkół

podstawowych, techników, liceów, oraz  
wychowanków Domów Dziecka, dzięki  któremu młodzi ludzie mogą  poznać statki handlowe, jak wygląda życie marynarzy na statkach, jakie towary przewozi się droga morską, oraz jakie znaczenie odgrywają statki morskie na naszej planecie. 

Udział w projekcie to dla młodych ludzi:

  • lekcja geografii,

  • możliwość rozwijania języków obcych,

  • rozwijanie wiedzy o społeczeństwie,

  • poznawanie innych kultur.

logo-Adopt-Ship-Poland-kolor.png

JAK DZIAŁA PROGRAM

Podstawowy program składa się z:

  • starszy oficer (zwykle Kapitan) na pokładzie statku raz w tygodniu wymieniający krótką wiadomość e-mail z klasą szkolną lub Domem Dziecka (za pośrednictwem nauczyciela lub opiekuna)

  • Dzieci otrzymują mapę świata o wymiarach 1,2×1 metry przedstawiającą szlaki morskie, których używają do śledzenia ruchu tego statku

  • Dzieci mogą, za pośrednictwem swojego nauczyciela, zadawać pytania Kapitanowi lub załodze, aby dowiedzieć się więcej o życiu na morzu

Kotwica 3
Statek2-01-768x374.jpg
Statek-06-768x576.jpg

Test wiedzy: dzieci przechodzą test wstępny, używając mapy świata z zarysem oceanów i kontynentów, ale bez nazw na mapie, aby określić ich poziom wiedzy. Po 10 tygodniach udziału w programie otrzymują ten sam test, aby zobaczyć, jak bardzo wzrosła ich wiedza.

 

Wizyta w firmie przewozowej:  Pod koniec roku szkolnego lub w ustalonym terminie dzieci odwiedzają niektóre firmy przewozowe uczestniczące w programie. Młodzieży pokazuje się rodzaj sprzętu używanego na statkach. Pod odpowiednim nadzorem, młodzież może korzystać z niektórych obiektów szkoleniowych, takich jak symulatory statków. Ponadto wyświetlane są filmy z IMO, ICS, Stowarzyszeń Prewencji Morskiej itp. w celu lepszego zrozumienia globalnego przemysłu żeglugowego. Szkoły lub Domy Dziecka mogą też odwiedzać kadrę kierowniczą z organizacji uczestniczących, a czasem marynarzy ze statków, które uczestniczyły w akcji Zaadoptuj statek.

 

Dodatkowa komunikacja: rozmowy przez Skype (lub inny rodzaj komunikacji na lądzie) mogą odbywać się raz lub dwa razy w roku między statkiem a salą lekcyjną / Domem Dziecka.

Nagrody: Certyfikaty są przyznawane uczniom/uczestnikom, marynarzom, firmom żeglugowym i nauczycielom/opiekunom.

 

Materiały szkoleniowe: Fundacja Ocean Marzeń zapewnia ogólnoświatowe mapy z szlakami morskimi o wymiarach 1,2x1 metra.

Zaangażuj się:  Zachęcamy uczniów, nauczycieli i opiekunów do zaangażowania się w projekt. Skontakujcie się z nami i poznajcie życie na morzu. kto wie, może ktoś kiedyś będzie brał udział w programie już jako Marynarz. 

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

ZAWÓD MARYNARZ

Oficer NAWIGATOR

Zawód Oficera Nawigatora zapewnia godne warunki pracy i płacy. Jako jedna z niewielu ścieżek, daje możliwość utrzymania się już z owoców pierwszej pracy po Szkole! Dodatkowo armatorzy starają się zapewnić wygodne warunki zamieszkania na statku, coraz to krótsze kontrakty, szybkie przeloty, nowe technologie. Jednym słowem rozwój rynku pracy nie pozwoli ci się nudzić. Statek jest niczym żywy organizm – jego silnik to bijące serce, zaś mostek nawigacyjny to mózg kierujący nim w najdalsze zakątki świata. Możesz być jego częścią!

Oficer MECHANIK

Mechanik okrętowy. Człowiek, który kontroluje  pracę serca giganta. Wysokie na kilka pięter silniki okrętowe, magistrale rur i kabli , dziesiątki ton paliwa  na dobę , a wszystko to pod kontrolą jednego człowieka. W wyciszonej kabinie , otoczony komputerami procesem ruchu steruje On. W wielkiej siłowni nikogo nie widać.automatyka rozwiązuje zadania na bieżąco. Monitory informują o aktualnym stanie ruchu. Dziesiątki informacji niemal jednocześnie pojawiają się na ekranach. Ich szybka analiza, odpowiednie polecenia, kontrola ich wykonania i skutków. Tak minęły 4 godziny wachty.

NASI STYPENDYŚCI

KRYSIA

W 2011 roku rozpoczęła swoja przygodę z żeglarstwem. Rok później zdała egzamin na patent Żeglarza Jachtowego i zaczęła pływać  staż na żaglowcach.

W 2014 roku rozpoczęła naukę w Studium Doskonalenia Kadry przy Akademii Morskiej w Gdynii. Obecnie pływa jako Asystent Nawigatora na statkach handlowych. 

EWELINA

Od 2011 roku uczestniczy w Młodzieżowym Programie Edukacji Żeglarskiej, obecnie jest Sternikiem, Wychowawcą i Młodszym Instruktorem Żeglarstwa. 

Od 2015 roku studiuje w Akademii Marynarki Wojennej. 

KAMIL

Obecnie uczeń w Studium Doskonalenia Kadr przy Akademii Morskiej w Gdyni. Odbywa staż jako kadet na statkach handlowych. 
Od 2012 roku uczestnik Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej. Żeglarz, sternik i bosman.  

ŁUKASZ

Od 2011 roku uczestnik Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej. Żeglarz, sternik i bosman.  

Obecnie uczy się w Technikum Morskim w Gdańsku, na specjalizacji Budownictwo Okrętowe. 

Kotwica 2
bottom of page